שיקום הפה ואסתטיקה
 
 
 
  שיקום על גבי שתלים
 
שתלים דנטלים מהווים הטיפול המהפכני האחרון שהומצא ברפואת שיניים. שתל הינו "בורג" עשוי מסגסוגת טיטניום עם יכולת "להדבק" לעצם (osseointegration). תחונה זאת מאפשרת לשחזר שיניים חסרות באמצעות כתרים שנתמכים על גבי שתלים.
 
שיקום על גבי שתלים מהווה את אחת משיטות הטיפול האופטימאליות ביותר במקרה של אובדן שיניים או חוסר מולד של שיניים. כיום, השתלים הדנטאליים מאפשרים שחזור של שן בודדת חסרה ועד לשיקום לסת שלמה חוסרת שיניים.
 
שיקום על גבי שתלים יכול להיות קבוע (מודבק או מוברג על גבי השתל) או נשלף.  שיקום נשלף הינו סוג של תותבת שנתמכת על השתלים ומיוצבת באמצעות "מחברים". יש צורך בהסרתה לצרכי היגיינה של הפה ושל התותבת. ניתן לקבל באמצעות שיקום מסוג זה תפקוד ואסטטיקה מרביות.
 
שיקום קבוע הינו כתר בודד, או מספר כתרים מחוברים (גשר) המשחזרים משן בודדת ועד קשת שיניים מלאה ומתיישב על שתלים. יתכן חיבור לשתלים באמצעות הדבקה או הברגה. לשני השיטות יתרונות וחסרונות והעדפה לאחת לאומת השנייה תלויה, בין היתר, בנתונים אנטומים של הפה, סוג השתלים, סוג השיקום הקבוע, צורת סגירת השיניים והעדפה של הרופא המטפל.
 
הליך "קליטתו" של השתל נע בממוצע בין חודשיים ועד  לשישה חודשים. לרוב בתקופה זאת השתלים לא בשימוש אך בשנים האחרונים מבצעים יותר ויותר שימוש מיידי של שתלים. משנקרא "העמסה מידית". שיטה זאת מיושמת לאחר בדיקה מדוקדקת, תוך תכנון קפדני וביצוע מדויק ביותר ורק למקרים המתאימים. לא ניתן לבצע "העמסה מיידית" בכל מקרה. 
 
גם שתלים, כמו שיניים, זקוקים לתחזוקה. זאת טעות לחשוב ששתל הינו פתרון לכל החיים ואין צורך "להתעסק איתו יותר".  מטופל שעובר שיקום באמצעות שתלים דנטלים מודרך עוד לפני תחילת הטיפול, לגבי הצורך בהיגיינה נאותה וקפדנית, הצורך במעקב רפואי ובביקורים תכופים אצל השיננית.  
 
  שיקום קבוע
 
כשמדברים על שיקום קבוע משמעותו שיקום שאינו נשלף מהפה לצרכי היגיינה או מטרוטת אחרות. מדובר על כתרים או גשרים (כתרים מחוברים). שיקום מסוג זה משקם חסר של כמות מועטה של שיניים או שיניים פגומות שאין צורך בעקירתם במידה ומתבצע שיקום נאות.
 
שיקום פה קבוע נתמך על "עמודים" שיכולים להיות שיניים טביעות או שתלים דנטלים. החלטה לגבי סוג השיקום מבוססת על יכולת הרופא לבצע שיקום זה בתנאים הקיימים אצל המטופל והעדפתו של המטופל.
 
באמצעות כתר ניתן לשחזר שן שאין צורך רפואי בעקירתה אך עברה טיפול שורש, היא שבורה או מעוותת בצורתה.
 
באמצעות גשר ניתן לשחזר שיניים חסרות על ידי כך שמרכיבים כתרים על השיניים השוכנות את החסר מחוברים לכתר דמה, מה שמשחזר את יכולת הלעיסה ואת המראה האסטטי של המטופל. 
 
  שיקום נשלף (תותבות)
 
מטרת השיקום הנשלף (תותבות) הינו לשחזר את יכולת האכילה והלעיסה. כמו כן משחזר את המראה האסטטי של המטופל.
 
שיקום נשלף חלקי או שלם הינו הפתרון השיקומי למטופל שמסיבות כלשהם לא יכול לבצע שיקום קבוע: או שאין שיניים מספיקות לשיקום קבוע או שאין ביכולתו או ברצונו לבצע שתלים דנטלים.
 
לעיתים קרובות השיקום הנשלף הינו שלב ביניים עד ליצירת שיקום קבוע שנתמך על שתלים או שיניים.  שלב הביניים יכול להמשך לתקופה של עד כשנה וחצי במקרים המורכבים.
 
הליך בניית השיקום הנשלף מתבצע בשיתוף פעולה עם מעבדת שיניים ומותאם אישית לכל מטופל
 
ניתן לשפר את יציבות השיקום הנשלף ע"י הוספת תמיכה באמצעות מספר קטן של שתלים דנטלים במקרים המתאימים. שתיים עד ארבע שתלים בלסת תחתונה ועד שישה שתלים בלסת העליונה. במקרים אלו התותבות מתיישבות באמצעות תופסנים על השתלים, מה שמשפר את יציבותם באופן משמעותי. 
 
  הלבנת שיניים
 
הלבנת שיניים נועדה להבהיר את צבע הבסיס של השן. לכל אדם צבע בסיס שונה של השיניים אך לאורך השנים, צבע הבסיס משתנה בעקבות היגיינה אוראלית לקויה, צריכת משקאות צבעוניים כגון קפה, תה ומשקאות המכילים צבעי מאכל, עישון, חבלות.
 
הליך ההלבנה לא באמת מלבין שיניים, אלה שהופך את השיניים לבהירים יותר אך בגוון דומה לצבע הבסיס. זה תהליך של הבהרת שיניים. טיפול זה יכול להתבצע רק לאחר ניקוי פני השטח של השן, על ידי שיננית, על מנת להסיר אבנית וכתמים חיצונים.
 
הליך ההלבנה (הבהרה) מתבצע באמצעות חומר מחמצן בריכוזים משתנים לפי החלטת הרופא המטפל. חומר זה נמרח על שיני המטופלים, כאשר פעולת ההלבנה המתבצעת מיועדת לחדור את השכבה החיצונית של השן ולשנות את הפיגמנט שלה. בשימוש בחומר מרוכז, הטיפול מתבצע בזמן קצר במרפאה. בשימוש בחומר בריכוז נמוך, הטיפול הינו ביתי ומתקדם לאורך ימים על לשביעות רצונו של המטופל ורופא השיניים.
חשוב לציין שהליך הלבנה אינו משפיע של הצבע של שחזורי שן (סתימות לבנות או כתרים) שצבעם הותאם לצבע השן המקורי לפני ההלבנה. לכן לאחר הליך ההלבנה יתכן הפרש בין צבע השן לצבע השחזורים וצורך בהחלפתם.
 
לאחר הליך של הלבנה צפוי רגישות לקור, חום ומתוק לתקופה קצרה של ימים אך זה חולף ללא כל תופעות או נזק מתמתשך.
 
תוצאת ההלבנה צפויה להשמר לאורך זמן. לשם כך יש צורך בשמירה על היגיינה נאותה כולל בדיקה וטיפולי שיננית תקופתיים. 
 
  אסטתיקה
 
בחיי החברה העכשוויים חשיבות רבה למראה החיצוני. הפנים והחיוך הינם כרטיס הביקור של כולנו.
 
יש מאפיינים של הפנים שמתקבלים בחברה כמו יותר או פחות נעימים (דוגמה: פנים ארוכים מידי, לסת מאוד בולטת, לסת קטנה או אסימטריה בולטת של הפנים). כמו כן מראה לקוי של שיניים, שיניים רקובות, מוכתמות, צהובות, חוסר שיניים – עלול לפגוע בדימוי העצמי וברושם הראשוני המתקבל מהאדם.
 
חלק ממאפיינים אלו ניתנים לשיפור על ידי שיקומי פה מורכבים, אך בחלקם השינויים יכולים להיות פשוטים, מהירים וזולים יחסית (דוגמא: השלמת שיניים חסרות, שיניים שבורות, ניקוי שיניים או הליך פשוט של הלבנת שיניים). טיפול שיניים חייב להיות אסתטי. מטרתו של שיקום הפה הינו שיקום תפקודי ואסתטי.
 
לצוות המרפאה ניסיון בר בשיפור האסטתיקה של מטופלנו.
 
 
 
נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת!
מלאו פרטים וניצור קשר בהקדם: